Zadzwoń 22 308 80 60

Skontaktuj się!
Program Polska Bezgotówkowa 0

Program Polska Bezgotówkowa skupia się na dostarczeniu narzędzi do obsługi płatności bezgotówkowych dla każdego przedsiębiorcy. Dzięki terminalom płatniczym Programu Polska Bezgotówkowa nawet mniejsi przedsiębiorcy będą mieli możliwość obsługi płatności kartą lub innym instrumentem płatniczym, takim jak GooglePay czy kod BLIK.

Program Polska Bezgotówkowa jest dedykowany praktycznie wszystkim przedsiębiorcom, jednak jego podstawowy cel to zwiększenie miejsc w Polsce, które będą w stanie obsługiwać płatności bezgotówkowe. W związku z tym do Programu może przystąpić każdy właściciel firmy, który nie posiadał terminala w swojej placówce przez ostatnie 12 miesięcy. W ramach Programu każdy spełniający warunki przedsiębiorca może zdecydować się na darmowe korzystanie i serwis terminala płatniczego przez okres 12 miesięcy. Płatności bezgotówkowe są wygodne, szybkie i bezpieczne, więc nie ma w tym nic dziwnego, że klienci pokochali możliwość bezgotówkowego płacenia za ulubione zakupy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, wiesz, że wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów jest kluczowe w każdym biznesie. Dzięki darmowemu terminalowi płatniczemu możesz mieć pewność, że klient nie wyjdzie z Twojego sklepu z pustymi rękami, kiedy akurat nie będzie miał ze sobą gotówki.

Rodzaje Wag 0

Czy rodzaj wagi jest ważny?

Obecnie wyróżnia się aż 6 rodzajów wag. To pozwala odpowiednio dobrać ją do potrzeb przedsiębiorstwa. Wybór nieodpowiedniej z pewnością utrudniłby obrót towaru i zmniejszył efektywność pracowników. Na rynku dostępne są:

 

  • Wagi magazynowe – wykorzystuje się je do kontroli ciężkości palet i różnych zbiorników znajdujących się na magazynie. Cechują się dużą wytrzymałością z uwagi na udźwig, jaki często muszą wytrzymać. Dodatkowo wyróżnia się dwa rodzaje wag magazynowych: hakowe i pomostowe. Pierwszy rodzaj zajmuje się pomiarem masy towaru o niestandardowym gabarycie, z kolei drugi posiada wysięgnik, który pozwala na ważenie dużych produktów.

 

  • Wagi kontrolne – to ważne urządzenie magazynowe pozwalające na sprawną logistykę. Cechują się wysoką dokładnością pomiaru, dzięki czemu są wykorzystywane do kontroli wadliwych produktów oraz ważenia cennych przedmiotów.

 

  • Wagi etykietujące – to urządzenia znane większości ludzi. Wykorzystuje się je w wielkopowierzchniowych sklepach. Służą do zamieszczania ceny adekwatnej do wagi towaru wybranego przez klienta jeszcze przed pójściem do kasy. Znacznie usprawnia to proces sprzedaży i poprawia komfort pracowników.

 

  • Wagi proste – to zdecydowanie najprostszy wariant takich urządzeń. Nie ma innych funkcji, niż pomiar masy towaru umieszczonego w odpowiednim miejscu. Najczęściej można je spotkać w sklepach lub na targach. Ich obsługa nie jest skomplikowana, w związku z czym każdy sobie z nią poradzi.

 

  • Wagi kalkulacyjne – to niezwykle przydatne urządzenie, ponieważ wraz z obliczeniem masy od razu podaje cenę, jaką klient musi zapłacić za towar. Taka waga jest szczególnie polecana w sklepach, jednak powinna znajdować się przy kasie z uwagi na brak możliwości drukowania etykiet.
Awaria CRK 0

 Informujemy, że w związku ze zmianą w infrastrukturze serwerowej Ministerstwa Finansów, odpowiedzialnej za komunikację z kasami online, wprowadzoną w życie w dniu 6 sierpnia 2024 oprócz zmiany adresów IP serwerów odnotowaliśmy również zmiany w strukturze certyfikatów serwerów Ministerstwa Finansów.

Te zmiany spowodowały zakłócenia w wysyłce dokumentów z kas online oraz dla niektórych typów kas zatrzymanie się procesu fiskalizacji na kroku „wysyłanie dokumentów”.


W dniu dzisiejszym programy: Stampa i Eureka, Fibo zawierają już nowe certyfikaty dla kas: Mera V2, Mini V2, Jota V2.

Dla kas online pracujących już na rynku, które mogą sygnalizować nie wysłanie dokumentów do MF będziemy sukcesywnie przesyłać nowe certyfikaty poprzez serwer producenta ELZAB. W tym wypadku nie trzeba wykonywać żadnych czynności serwisowych, kasy powinny samoczynnie kontynuować wysyłkę dokumentów do MF.

czytaj całość »
E-paragony w urządzeniach fiskalnych 0

E-paragon w sensie technicznym jest zbiorem danych wytworzonych przez kasę fiskalną, a format tych danych został ściśle określony (nie należy go mylić z „obrazem paragonu” czyli podglądem w postaci plików jpg, bmp, MMS czy pdf).

Prawo nie definiuje jednoznacznie formy przekazywania Klientowi e-paragonu, przez co dopuszcza różne formy i kanały „za zgodą nabywcy”.

Programowanie stawek VAT na kasie fiskalnej 0

Przedsiębiorcy wykorzystują kasy fiskalne m.in. w celu rejestrowania obrotu oraz uzyskania informacji na temat kwoty podatku należnego do zapłaty. W związku z tym, jedną z kluczowych kwestii, niezbędną do pracy przy zastosowaniu takiej technologii sprzedaży, jest prawidłowe zaprogramowanie stawek VAT na urządzeniu.

 

Kolejność stawek VAT zgodna z wytycznymi MF

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących nakłada różne obowiązki na podatników, którzy korzystają z urządzeń fiskalnych. Od sierpnia 2019 roku wspomniane regulacje prawne wymagają m.in. przypisywania stawek VAT do liter od „A” do „G” zgodnie z odgórnie ustalonym schematem:

  • „A” - stawka podstawowa podatku 23%;
  • „B” - stawka obniżona podatku 8%;
  • „C” - stawka obniżona podatku 5%;
  • „D” - stawka obniżona podatku 0%;
  • „E” - zwolnienie z podatku;
  • „F” i „G” - pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług;
NOWE OPŁATY ZA JEDNORAZOWE KUBKI I OPAKOWANIA 0

Od 1 stycznia 2024 r. sklepy, hurtownie i punkty gastronomiczne mają obowiązek pobierać nowe opłaty. Dotyczy to praktycznie każdej restauracji, kawiarni czy innej placówki gastronomicznej, która oferuje kawę lub żywność na wynos. Nowymi przepisami zostały objęte jednorazowe kubki na napoje oraz pojemniki na żywność. Co istotne, dotyczą one opakowań zawierających chociażby śladowe ilości plastiku. W rezultacie nowymi opłatami będą objęte papierowe kubki i lunchboxy. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość z nich zawiera plastikową powłokę ochronną, która chroni przed wodą i tłuszczem. 

Ile wyniesie nowa opłata?

Kwestię nowej opłaty reguluje rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami. Zgodnie z § 1 wskazanego rozporządzenia, stawka opłaty za sztukę produktu jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będącego opakowaniem wynosi odpowiednio:

a) 0,20 zł – w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;

b) 0,25 zł – w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest:

– przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,
– zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika,
– gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie, w tym pojemników na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.

Należy jednak zauważyć, że powyższa kwota to wyłącznie kwota opłaty. W ślad za opłatą należy spodziewać się dodatkowej pozycji na paragonie w postaci samego opakowania i związanych ze sprzedażą podatków.

Nowe obowiązki

Pobór opłaty za kubki i opakowania to nie wszystko. W związku z nową opłatą wiąże się szereg innych obowiązków. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują następujące:

  • Uzyskanie wpisu do BDO w nowej tabeli (nawet jeżeli sklep lub restauracja posiada już wpis do BDO i tak należy dokonać aktualizacji w rejestrze).
  • Prowadzenie ewidencji nabytych i wydanych kubków i pojemników na żywność (odrębnie dla każdej placówki).
  • Archiwizowanie ewidencji.
  • Złożenie sprawozdania do 15 marca 2024 r. przez system BDO (pierwsze sprawozdanie dotyczy już 2023 r.).
  • Konieczność odprowadzania pobranych opłat do właściwego urzędu marszałkowskiego.

 

Ryzyka prawne

Pojawienie się nowych opłat rodzi wiele wątpliwości prawnych. Z drugiej strony obowiązek ich pobierania wchodzi już od 1 stycznia. Te sklepy, hurtownie i restauracje, które nie dostosują się do nowych wymagań muszą liczyć się z dotkliwymi karami. Przykładowo, za niepobranie opłaty od kubków i pojemników na żywność grozi kara od 500 zł do 20 000 zł. Taką samą karą zagrożony jest brak ewidencji kubków i pojemników. 

 

czytaj całość »
Czy w przypadku awarii kasy muszę zaprzestać w ogóle sprzedaży? 0

Jeżeli rozpoczęta została sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej to nie można prowadzić sprzedaży niefiskalnej - w przypadku awarii kasy sprzedaż można prowadzić przy użyciu kasy rezerwowej, a w przypadku jej braku - zaprzestać sprzedaży. Dobrze jest, jeśli kasa rezerwowa jest tej samej marki co kasa główna ze względu na znajomość obsługi przez personel obsługujący.

czytaj całość »
Przegląd kasy fiskalnej w okresie zawieszenia działalności gospodarczej 0

Sprawę przeglądu w okresie zawieszenia działalności gospodarczej wyjaśnia § 54 pkt 5.

Obowiązkowego przeglądu technicznego podatnik nie dokonuje w okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem że w tym okresie nie prowadzi ewidencji.

Obowiązkowego przeglądu technicznego w przypadku, o którym mowa powyżej podatnik dokonuje po wznowieniu działalności gospodarczej, przed ponownym rozpoczęciem prowadzenia ewidencji.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje konieczności likwidacji/wyrejestrowania kasy fiskalnej z ewidencji Urzędu Skarbowego.

czytaj całość »
Na co zwrócić uwagę wybierając kasę fiskalną? 0
Przy decyzji o wyborze kasy fiskalnej warto zwrócić uwagę na:
  • trwałość i niezawodność urządzeń czyli bezawaryjną i bezkosztową pracę przez wiele lat, którą gwarantuje tylko marka i renoma producenta,
  • intuicyjną obsługę urządzenia,
  • niskie koszty eksploatacji (kopia elektroniczna),
  • opinię o firmie prowadzącej przeglądy okresowe i serwis urządzenia,
  • łatwość utrzymania urządzenia w czystości (brak wystających elementów, szpar, pyłoszczelność).
Co to jest paragon fiskalny? 0

       Od zwykłego paragonu różni się specjalnym symbolem fiskalnym po którym następuje numer unikatowy kasy. Nagłówek paragonu zawiera nazwę, adres i NIP użytkownika kasy oraz numer kasy. Na paragonie znajdują się dane o sprzedanym towarze (nazwa, cena, stawka podatku, kwoty netto i brutto), oznaczenie kasjera, data i godzina wystawienia.

czytaj całość »
Czy kupując nową kasę mogę za każdym razem starać się o zwrot części wydatkowanej kwoty? 0

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 111 ust. 2 ustawy o VAT 7 listopada 2008r. : "Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł."

czytaj całość »
Jakie korzyści daje posiadanie kasy rezerwowej? 0

Posiadanie kasy rezerwowej daje następujące korzyści:

  • można kontynuować pracę nie tracąc przychodów (sklepy w galeriach handlowych często płacą kary za zamknięcie stoisk),
  • serwis można umówić w dogodnej chwili, a termin naprawy nie staje się krytyczny,
  • niższy koszt naprawy (nie płaci się dodatkowo za wezwanie serwisu w trybie natychmiastowym),
  • po okresie około 6 lat, gdy pamięć fiskalna kasy podstawowej się zapełni, można przekształcić kasę rezerwową w kasę podstawową,
  • kupując kasę rezerwową jednocześnie z podstawową oszczędza się 700 zł.
czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep internetowy Shoper.pl